Keresztúri-Tóth Kriszta

Együtt-nevelés

Együtt-nevelés

5 lépés a békés családi karácsonyért!

Idén kerüld el a családi aknamezőn táncolást!

2016. november 24. - kereszturitothkriszta

karacsinyi_asztal.jpg

Mindent tőled telhetőt megteszel azért, hogy a sokféle elképzelésből megteremtsd a mindenki számára elfogadható menetrendet és egyebeket? Még sem elégedett mindenki? Vannak nehéz személyiségek a családodban? Megmaradtak azok a témák, amelyeket előhozva egy családi aknamezőn találod magad?

Tedd meg a következő 5 lépést a békés családi karácsonyért!

1. Információszerzés

Első lépesben tisztázd magadban, hogy Te mit szeretnél! Milyen emlékeid vannak a gyerekkorodból? Ha jók, akkor hogyan hozhatod vissza őket? Ha rosszak, akkor hogyan csinálnád másképp? Mi az, aminek teljesülnie kell ahhoz, hogy Te jól érezd magad ezeken a napokon?

Miről szól Neked a karácsony? Pihenésről, megfelelésről, folyamatos házimunkáról, a családi találkozókról, a folyamatos utazásokról, barátokról, kirándulásokról, ajándékokról?

Ugyanezt a kérdést tisztázd a pároddal is! Neki mit jelent a karácsony? Minek kell teljesülnie ahhoz, hogy ő jól érezze magát?

Izgalmas szituáció egy pár életében az első közös karácsony és az első gyerekes karácsony, hiszen két ember élményeit kell  figyelembe venni, két család tradícióit kell összecsiszolni.

Ha ketten megbeszéltétek, hogy mit szeretnétek, akkor jöhet a nyitás a tágabb család felé. Szülők, nagyszülők, unokatesók, esetleg barátok stb.

2. Kommunikáció

A titok ebben az esetben is a nyílt kommunikáció.  Elmondani mit szeretnél, és a többiektől kérdezni, kérdezni, kérdezni! Így elkerülheted,a klasszikus félreértéseket:

  • "Tudnia kellene!"
  • "Azt hittem, hittem ezt mondtam..."
  • " Nálunk így szokás."
  • és nagy adu az "Ezt éreznie kellene!"

3. Empátia

Mindenkiről kiderült mit szeretne, mikor és hogyan. Szinte biztos, hogy lesznek különbségek a  családtagok tervei, és az elvárásai között. Lehetnek olyan élethelyzetek, amikor szükség lesz a megértésedre. Ha valaki beteg, ha valaki éppen elveszített egy számára fontos embert, ha valaki nagyon idős, nagyok a földrajzi távolságok, vagy éppen valahol kisbaba született, változhat az eredeti elképzelés.

4. Tolerancia, alkalmazkodás

Ha minden információ a rendelkezésedre áll, akkor döntened kell milyen kérdésekben tudsz engedni. 

Vannak olyan konfliktusok, ki nem mondott gondolatok, amelyek már évek óta feszültséget okoznak? Ezeket mindig érdemes megbeszélni, megoldani. Legalább is megkísérelni. Az esetek többségében elég meghallgatni a másik felet, mert gyakran egyszerű félre értések vannak a konfliktus hátterében. Ezeket a tisztázó beszélgetéseket, azonban érdemes nyugodt körülmények között megejteni. A karácsonyi összejövetelek, amikor sok családtag van jelen és egyébként is nagy a feszültség, erre nem alkalmasak.

Ha tudod, hogy van olyan téma, amiről nagyon különbözik a véleményed, akkor karácsonykor kerüld azt. Nem valószínű, hogy éppen akkor fogod meggyőzni a másképpen gondolkodókat, de cserében veszekedéseket generálhatsz.

5. Elengedés

Mindet megtettél? Még sem úgy alakul?

Egyetlen dolgot tehetsz a nyugalmad érdekében: felülsz a hullámra! Vagyis engedd el az elvárásaid, dőlj hátra, és vegyél részt a családi roadshowban vagy éppen fogadd el, hogy nem  utazol oda ahová tervezted, állj helyt  egész nap konyhatündérként vagy töltsd külön az ünnepet.

Engedd el az elvárásokat, a megfelelési kényszert, az "én csak segíteni akarok" attitűdöt, a görcsös ragaszkodást a régi menetrendhez, vagy a "Bármit csak azt ne, ami gyerekkoromban volt!" hozzáállást!

Élvezd az pillanatokat! Minden apróságot!

Egyszerűen csak fogadd el, hogy ez a karácsony idén így zajlik. De jövőre mindenképp próbálkozz újra! :)

 

A bejegyzés trackback címe:

https://egyutt-neveles.blog.hu/api/trackback/id/tr5611995040

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása